КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ( ЯСЛА-САДОК) №69 ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

Сторінка медичної сестри

 

    

 

СОН ЯК ЧИННИК ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВЯ ДІТЕЙ.

 

     Сон надзвичайно важливий для здоров’я будь-якої людини, а тим більше – для дітей. Лише ті діти, які сплять регулярно і достатньо, розвиваються нормально. Недосипання може призвести до психічних (депресія, зниження концентрації уваги, рівня розумових і творчих здатностей) і фізичних (перевтома, ослаблення імунної системи) проблем. Тому батькам варто потурбуватися, щоб сон дитини завжди був спокійним і міцним: саме такий сон сприяє збереженню як психічного так і фізичного здоров’я.

    Для повноцінного міцного сну необхідно створити дитині необхідні умови. Кімнату перед сном обов’язково слід провітрити. Надзвичайно важливо правильно організувати місце, де спить дитина, щоб її нічого не відволікало і не турбувало.

     Дитячий сон буде міцним і здоровішим, якщо ліжко зручне і відповідає основним вимогам.:

·        його поверхня ідеально рівна;

·         спальне місце не дуже велике – для дошкільника цілком вистачить 709см у ширині та 140 см завдовжки;

·        конструкція безпечна – без гострих кутів і нерівностей, з точно підігнаними одна до одної деталями.

Найліпше поставити ліжечкол уздовж стіни. Але не напроти дверей. Звичайни не варто ставити його під вікном, де можуть бути протяги. Над ліжком не слід вішати полиць, масивних картин тощо, аби у дитини не виникло відчуття небезпеки.

Щоб забезпечити дитині здоровий сон, ретельно вибирайте для неї матрац. Обов’язково зверніть увагу на його пружність ( висота пружинного блоку має бути не менш 13,5 – 14,5 см), матеріали, з яких він виготовлений – скажімо, поролон не жодним – санітарно-гігієнічним та екологічним вимогам.

     Оформіть ліжко відповідно до уподобань вашої дитини, щоб їй було приємно у ньому і засинати , і пробуджуватися. Адже це – дуже важливі моменти у житті кожної дитини. Якщо її ранок починається з усмішки, поцілунку, дотику матусі – вона спокійна і радісна.

    Так має починатися кожен день дитини, і так само радісно він має закінчуватися.

     Укладання дитини спати також потребує уваги та неспішності. Добре, якщо вдається надати цьому процесу певного порядку, чіткої послідовності, тобто перетворити його на свого роду ритуал, частиною якого можуть бути прослуховування улюбленої дитячої пісеньки, перегляд телепередачі «На добрані, діти!» Або колискова у маминому виконанні. Такий ритуал дає змогу створити атмосферу захищеності і безпечності.

    Насамперед за 30 – 40 хвилин до сну займіть дитину спокійною діяльністю: розгляданням картинок, малюванням тощо. Майте на увазі, що рухливі ігри перед сном збуджують дитину, і їй складніше заснути.

    Обов’язково дайте дитині змогу спокійно закінчити свої справи; «Уже пізно, настав час спати, закінчуй малювати, і через п’ять хвилин укладатимемося».

     Нічний сон у дітей зазначай глибокий, і суворе дотримання тиші не обов’язкове. Перед нічним сном дитина має відвідати туалет, вмитися і почистити зуби. Укладаючи дитину, простежте, щоб вона акуратно склала снятий одяг, зручно вмостилася у ліжечку на правому боці. Привчайте дитину, щоб після закінчення ритуалу вкладання засипала сама.

    Але зважайте на індивідуальні особливості дитини: одні засинають швидко, з іншими треба посидіти, погладити їх, щось тихо пошепотіти: «Ручки втомилися, ніжки втомилися, всі хочуть спати…  Очки закриваються… Усі відпочивають».

    Дуже важливо в якому емоційному стані перебуває  сам дорослий, який вкладає дитину спати. Якщо ви квапитеся і хочете швидше приспати дитину, нічого не вийде. Як навмисно, дитина засинатиме довго, вередуватиме і проситиме то пити, то почитати тощо. Ви нервуватимете, а дитина відчуватиме, що від неї хочуть скоріше звільнитися, що вона заважає.  Вона розумітиме, що хоча фізично ви поруч, але ваші думки далеко, і намагатиметься своїми вередуваннями повернути вас до себе. Якщо ви хочете, щоб дитина заспокоїлася і швидко заснула, спочатку заспокойтеся самі.

    А чи не найкраще, коли дитина засинає під мамину колискову. Навдивовижу м’яка, мелодійна й образна українська мова, ритмічність примовок, ніжний мамин голос, створюють ту неповторну емоційну атмосферу, за якої дитина безтурботно солодко засипає.

    Нехай же завжди єднають вас з вашою дитиною тепло і любов, ніжність і доброта.

 

 

 

Заходи профілактики ротовірусної інфекції

 

Однією з найпоширеніших причин тяжкої діареї у дітей є рота вірусна  інфекція (РВІ), яка призводить до зневоднення дитячого організму й інших, більш небезпечних наслідків. Характерними симптомами захворювання є підвищення температури тіла, блювання, пронос. Інфекція передається здебільшого фекально-оральним шляхом. Оскільки джерелом рота вірусу є хвора людина, захворювання поширюється через прямий контакт з нею, вживання в їжу інфікованих продуктів, а також через забрудненні предмети побуту – іграшки, посуд, ручки дверей, білизну тощо. Збудник рота вірусу локалізується в кишковому тракті, він стійкий до дезінфікуючих засобів і низьких температур, а також дуже швидко поширюється. Отже, РВІ належить до захворювань, профілактикою яких є належне виконання санітарно-гігієнічних заходів. Дуже важливо навчити дітей правил особистої гігієни та постійно стежити, щоб вони дотримувались цих правил, зокрема:

 • мили руки безпосередньо перед та після прийому їжі, а також після відвідування туалетної кімнати;
 •  носили чистий одяг;
 • користувались лише власними предметами особистої гігієни – рушником, білизною,гребінцем тощо.

 

 

Калій у дитячому організмі

 

Калій входить до групи найважливіших макроелементів, необхідних для підтримання життєдіяльності людського організму, адже він є обов’язковим учасником багатьох обмінних процесів. Калій міститься в організмі в доволі великій кількості – 220-250 г. Солі калію необхідні для нормального функціонування всіх м’яких тканин: судин, капіляр, м’язів, зокрема міокарда, також клітин мозку, печінки, нирок, залоз внутрішньої селекції та інших органів. Калій бере участь у підтриманні осмотичної рівноваги між поза і внутрішньоклітинною рідиною. Солі калію сприяють виведенню з організму зайвої води, усуненню набряків та нормалізують виділення сечі. Слід зауважити, що 50% усіх солей в організмі – це солі калію.


 

Рецепти корисних страв із підвищенням вмістом калію

 

Запіканка картопляна з м’ясом або печінкою

Яловичина – 70г., або печінка яловичина – 50г., картопля – 200г., цибуля ріпчаста – 12г., масло вершкове – 7г., сухарі панірувальні – 3г.

Протерту картоплю ділять на дві рівні частини. Одну частину кладуть на змащений вершковим маслом і посипаний сухарями лист або сковороду, розрівнюють, кладуть приготовлений фарш, а на нього решту картоплі. Після розрівнювання посипають сухарями, збризкують розтопленим вершковим маслом і запікають. Під час подачі запіканку нарізають порційними шматками. Подають з прокип’ячиним вершковим маслом або соусом сметанним, сметанним із томатом.

 Фарш: м’ясо варять, пропускають через м’ясорубку, додають припущену цибулю. Або подрібнюють на м’ясорубці печінку і припускають до готовності. До неї також додають припущену цибулю.

 

Соус сметанний: сметана – 7,5г., борошно пшеничне – 2,25г., вода питна – 22,5г., або відвар овочевий – 22.5г., сіль – 0,24г.

Просіяне борошно підсушують у духовці до злегка кремового кольору, не допускаючи пригорання. В охолоджене до температури +60…+70 ᵒC борошно вливають ¼ частини гарячої води або відвару овочевого і вимішують. У отриману масу вводять прокип’ячену сметану, сіль і кип’ятять  3 – 5 хв., проціджують і знову доводять до кипіння.

 

Порядок проведення щеплень

 Щеплення за віком

Вік

Щеплення проти

1 день


 

Гепатиту В


 


 


 


 

3-5 днів

Туберкульозу


 


 


 


 


 

1 місяць


 

Гепатиту В


 


 


 


 

2 місяці


 


 

Дифтерії, кашлюку, правця

Поліомієліту

Гемофільної інфекції


 

4 місяці


 


 

Дифтерії, кашлюку, правця

Поліомієліту

Гемофільної інфекції


 

6 місяців


 

Гепатиту В

Дифтерії, кашлюку, правця

Поліомієліту


 


 

12 місяців


 


 


 


 

Гемофільної інфекції

Кору, краснухи, паротиту

18 місяців


 


 

Дифтерії, кашлюку, правця

Поліомієліту


 


 

6 років


 


 

Дифтерії, правця

Поліомієліту


 

Кору, краснухи, паротиту

7 років

Туберкульозу


 


 


 


 


 

 

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ ЩОДО НАВЧАННЯ ДИТИНИ ДІЙ У РАЗІ ВИНИКНЕННЯ НОСОВОЇ КРОВОТЕЧІ
 • Поясніть дитині, що треба сидіти спокійно, якщо почалася кровотеча.
 • Покажіть дитині, як злегка нахилити голову вперед, щоб не ковтати кров.
 • Попередьте дитину, що не можна нахиляти голову назад, лягати і колупатися в носі.
 • Скажіть дитині, що голову треба тримати прямо або злегка нахиливши вперед, а ніс затис­кати доти, доки кровотеча не припиниться.
 • Привчіть дитину спльовувати, а не ковтати кров, що потрапляє в горло.
 • Поясніть дитині, що треба звертатися за допомогою до дорослих, якщо кровотеча триває по­над 10 хв. або повторюється.
 • Нагадайте, що треба зберігати спокій і йти, а не бігти в пошуках допомоги.
 • Поясніть дитині, що після припинення кровотечі можна грати лише в спокійні ігри.
 • Нагадайте, що після зупинки кровотечі не можна сякатися і колупатися в носі.

 

ПОРАДИ для батьків як навчити дитину затискати ніс у разі виникнення носової кровотечі

 

 • Покажіть дитині, як міцно затиснути нижню частину носа великим і вказівним пальцями.
 • Нагадайте дитині, що затиснувши ніс, дихати треба через рот.
 • Якщо дитина втомилася затискати ніс перш ніж кровотеча припиниться, покажіть їй, як змі­нити руку. Спочатку треба накласти пальці іншої руки поверх тих, якими ніс затиснено, стиснути ними ніс, а вже потім прибрати втомлену руку.
 • Нехай дитина потренується затискати ніс, коли кровотечі немає.
 • Слідкуйте, щоб дитина затискала всю нижню частину носа, а не лише кінчик.

 

Сезон застуд нам не страшний! Профілактика застудних захворювань без застосування спеціальних медикаментів у дітей і дорослих - актуальний захід в переддень зимового періоду.

Осінньо-зимовий сезон приносить із собою часті застуди у дітей самого різного віку. Кожна мама знає, як нелегко буває впоратися з застудою, і наскільки складно переноситься дітьми ангіна або грип, та й простий нежить нікому не приносить задоволення. Що ж можна зробити, щоб зменшити ризик застудних захворювань у дитини і уникнути їхніх наслідків? Насправді це дуже просто, потрібно тільки скласти невеликий план профілактичних заходів для вашої дитини, а ще краще включитися в їхнє виконання всією сім'єю, і тоді турбота про здоров'я дитини так само і вам піде на користь і позбавить від сезонних хвороб . Перший пункт нашого плану, який розробити можна разом з дитиною, що безсумнівно приверне його інтерес і змусить не з небажанням, а з радістю його виконувати, отже, перший пункт - поєднуємо приємне і розважальне з корисним. Зрозуміло, що у міському житті часу та умов для загартовування та перебування на свіжому повітрі трохи.  Плавання - це універсальне загартовування для всіх. Навіть якщо у дитини немає можливості займатися іншими видами спорту, часто бувати на свіжому повітрі, то, повірте, плавання буде достатньо. Воно не тільки чудово загартовує і підвищує імунітет, для зростаючого організму воно є практично незамінним, оскільки розвиває м'язи, сприяє зростанню і нормалізує стан вегето-судинної системи дитини, яка в період активного росту витримує високі навантаження. Крім того, для школярів відвідування басейну стає універсальним засобом розслаблення всіх м'язів і заспокоєння нервів. Другий пункт нашого плану - поєднуємо смачне й корисне. В даний час випускається маса дитячих медикаментозних і вітамінізованих засобів для профілактики застудних захворювань. Однак, якими б не були вони безпечними, все ж не кожен захоче напихати дитину лікарськими препаратами з метою профілактики застуди. Куди краще і корисніше включити в меню всієї родини знайомі і дуже ефективні, у плані профілактики вірусних захворювань, продукти.

Якщо ви заведете правило щодня пити чай з лимоном і з'їдати його з цукром разом з цедрою, привчіть дитину до часнику, який не обов'язково їсти в чистому вигляді, а можна просто дрібно нарізати свіжий часник і покласти його в тарілку з супом, і, крім того , поставити нарізаний часник в блюдце біля ліжка дитини або на столі, де вона робить уроки, то ці заходи будуть нітрохи не гірше препаратів з аптеки захищати дитину від вірусних інфекцій і до того ж будуть абсолютно нешкідливі. І ще, придбайте в аптеці багатий вітамінами (особливо вітаміном С) сироп шипшини. Додавайте його в чай або давайте дитині як самостійний напій, розводячи в теплій воді. Ви практично забезпечите своїй дитині не тільки хороший імунітет, але ще й бадьорість і працездатність в школі, оскільки сироп шипшини сприяє підвищенню активності і дає хороший заряд енергії. 
Третій пункт нашого плану здорової зими - вчимо дитину піклуватися про своє здоров'я. Вірусні інфекції зазвичай легше за все підхопити в багатолюдних місцях. Не варто обмежувати спілкування дитини з однолітками, але все ж підказати йому, як уберегтися від вірусних інфекцій - можна і потрібно. Поясніть дитині, що краще не цілуватися при зустрічі з друзями, мити руки, перш ніж відправити щось в рот, намагатися не перебувати дуже близько від людей, що кашляють і чхають , не відвідувати без зайвої необхідності громадські місця і по можливості менше користуватися громадським транспортом, в садку чи школі не користуватися чужими носовими хустками та посудом. 
Четверте. Щоб уникнути застудних захворювань, перш за все треба виключити їхні можливі причини. Одягайте свою дитину по сезону, не тепліше і не легше необхідного. Основна вимога: щоб уникнути переохолодження, ноги повинні бути сухими і теплими, і тому міцне і тепле взуття - запорука здоров'я вашої дитини.  Найкращий захист від застуди - її комплексна профілактика.

 

Як одягнути дитину в зимовий період

 

Будь-якій мамі відома проста істина - часте перебування на свіжому повітрі дозволяє дитині бути здоровою. Для цього потрібно щоденну прогулянку, а краще дві на день, планувати незалежно від погодних умов. Зимовий період є найбільш складним в плані як одягнути дитину на прогулянку. Багато мам вкутують своїх дітей, щоб вони не змерзли, але ж це не правильно. Як же вірно одягнути свою дитину для прогулянки в зимовий період, і які поради допоможуть мамам в цьому питанні?

Авторитетні експерти, перш за все педіатри, вважають, що на дитині повинно бути стільки одягнених речей, скільки потрібно для підтримання нормального теплообміну. Крім цього, дитячий одяг не повинен сковувати рухи дитини, щоб не заважати йому грати. Якщо це не так, то маленька людинка може в майбутньому зрости млявою і страждають зайвою вагою.

Як одягнути дитину, скільки одягу потрібно, щоб вона не змерзла, і щоб їй не було жарко? Звернемо увагу спочатку на кількість шарів одягу. Тут існує золоте правило: одягаємо дитину також як одяглися б самі і додаємо йому ще один шар одягу. Якщо таких шарів буде надто багато, то це може загрожувати перегрівом, переохолодженням, неврозами і психологічними проблемами у маленької людини. Перегрів може виникнути з причини недостатньої розвиненості у дитини системи терморегуляції. Якщо на ньому одягнене занадто багато одягу, то дитячий організм може відреагувати підвищенням температури тіла до 39 градусів, тепловим ударом, порушенням дихання, головним болем або запамороченнями.

Якщо на дитині надто багато теплих речей, то може статися переохолодження, тому що в такому випадку він може спітніти і навіть невеликий протяг в такому випадку призведе до замерзання, а далі до можливої застуди. Зайве укутування може викликати дратівливість, неврози і агресію. Коли дитина спітніє, то він починає відчувати себе незатишно, а якщо змінити ситуацію немає можливості, то у маленької людинки може виникати подразнення. Звідси капризи, ниття, плач і так далі.

Сучасні технології пропонують хороший вихід з положення. Наприклад, одяг з тканини холлофайбер, яка тонка і легка на вигляд, а насправді тепла і дихаюча. Такі комбінезони та куртки дозволяють малюкові не змерзнути і, в той же час, не будуть обмежувати його рухів.

Перед тим, як одягнути дитину взимку на прогулянку, потрібно враховувати, що для кожного віку існує найбільш підходящий вид одягу. Дітей до трьох місяців одягають в спеціальний дитячий зимовий конверт, який виготовлений з екологічних тканин, що не промокають та не продуваються. В період з трьох місяців до півроку, дітей можна одягати в конверти з капюшоном і рукавами. Такий одяг дозволить малюкові відчувати себе вільно. Таких малюків треба одягати на прогулянку в три шари: білизна (повзунки, сорочка, памперс, теплі шкарпетки, чепчик); комбінезон або штанці з кофтиною; зимовий комбінезон (вітрозахисний і вологонепроникний), шапка і шарф.

У віці від півроку до двох років оптимально одягати дитину в комбінезон, при виборі якого слід звертати увагу на такі його характеристики, як непроникність, якість матеріалу, утеплювач, застібка, ріст, можливість чищення та прання. Якщо дитині від двох до трьох років, то можна вже одягати її в роздільний одяг. У приміщенні тепер можна буде зняти верхню курточку, щоб не запарити малюка. Довжина куртки повинна бути такою, щоб спина дитини була прикрита коли він присяде.